Skip to main content

Menstruační křeče a bolesti

Jak projít menstruací co nejpříjemněji

Cítíš během menstruace často napětí nebo křeče v podbřišku? Jsi podrážděná a unavená? Nejsi v tom sama – při menstruaci tím prochází každá žena! Lepší pochopení příčin bolesti a dalších potíží při menstruaci a uplatnění několika tipů ti může pomoci cítit se dobře dokonce i během menstruace – jako v kterýkoli jiný den.

Menstruační bolesti

Kladla sis někdy otázku, co přesně se ve tvém těle odehrává a co způsobuje menstruační křeče?   Zde je stručný nástin:
bolest při menstruaci, které lékaři říkají primární dysmenorea obvykle přichází na začátku menstruace poté, co se vaječná buňka ve vaječníku odloučí a putuje vejcovody. V děložní sliznici se ve zvýšené míře tvoří prostaglandiny, které podporují aktivitu děložních svalů při odlučování sliznice. Děloha se znovu a znovu stahuje, aby podpořila oddělení horních vrstev sliznice, což může vést ke křečovité bolesti při menstruaci.

Žena s menstruačními křečemi

Silná bolest při menstruaci

Existuje také něco, čemu se říká  sekundární dysmenorea.  To je bolest při menstruaci způsobená onemocněním (např. cystami, zánětem dělohy, myomy či endometriózou) či mechanickou antikoncepcí (IUD). Pokud si nejsi jistá, tvůj gynekolog může použít různé diagnostické metody k určení toho, zda jsou tvé menstruační bolesti „normální“.

Výkyvy nálady

Za výkyvy nálady jsou během menstruačního cyklu zodpovědné hormony.  Podle hladiny progesteronu a estrogenu , které mohou ovlivnit množství hormonu štěstí serotoninu v mozku, se buď cítíš unavená a podrážděná, nebo můžeš pocítit náhlý příval energie, či se můžeš cítit odpočatě.

Tipy v případě bolesti při menstruaci a výkyvů nálad

  1. Dej se do pobybu!  Se cvičením to není nutné přehánět, ale mírná až střední fyzická aktivita na čerstvém vzduchu – jako je chůze, jízda na kole nebo plavání – často přináší v případě bolestí břicha zázraky. Cvičení má pozitivní vliv na tělesnou i fyzickou pohodu a pomáhá protahovat svaly v podbřišku, čímž se nepříjemné příznaky trochu zmírní.

  2.   Teplo je nejlepším domácím lékem!  Lehni si na gauč a polož si na břicho hřejivý polštář nebo si dej teplou koupel, abys stimulovala krevní oběh. Teplo rozšiřuje krevní cévy, uvolňuje organismus a zmírňuje bolest.

  3. Dopřej si něco hezkého a zlepši si náladu!  Udělej si čas na návštěvu přátel nebo se podívej na svůj oblíbený film. Dopřej si chutné a zdravé jídlo. Mimochodem: hořká čokoláda pomáhá potlačovat neodbytné chutě a zvyšuje hladinu serotoninu.

  4.   Vyhýbej se kávě!  I když ti každodenní pití kávy může připadat stejně přirozené jako dýchání, při menstruaci stojí za to se pití kávy vyhnout. Kofein zužuje krevní cévy a může zhoršovat příznaky, jako je bolest hlavy a křeče.

  5.   Spi dostatečně dlouho!  Důvodů, proč je spánek důležitý, existuje mnoho: udržuje stabilní hladinu hormonů a cukru v krvi a dopřává organismu čas na regeneraci. Odpoledne si dopřej delší zdřímnutí, aby ses cítila svěže. Láhev s horkou vodou nebo nahřívací polštářek tě uvolní a pomůže snáze usnout.

Všímáš si příznaků, jako je podrážděnost, bolest hlavy nebo diskomfort, ještě před menstruací? Zjisti zde více informací o PMS (premenstruační syndrom).
Pokud se průběh menstruace výrazně změní, zde najdeš důležité a užitečné informace o během menstruace.

Mohlo by tě také zajímat

Existují různé tampony o.b.®, a pokud ano, který z nich je pro mě ten pravý?

Mohu tampony používat také v noci?

Přemýšlející žena. Dotkne se brady a zasněně se podívá na stranu.

Často kladené dotazy

Získej více informací o menstruaci, dospívání a tamponech.