Bezpečný pocit – již 70 let

Banner 70 let o.b.® s plavkyní
Banner 70 let o.b.® s plavkyní

Revoluce v ženské hygieně

Dokážeš si představit život bez tamponů? Pocit, že si nemůžeš v průběhu svých dní jít zaplavat nebo si na sebe vzít svoje oblíbené obepínající šaty? Již více než 70 let je o.b.® důležitou součástí života milionů žen a symbolem jejich sebevědomí. Zjisti vše o vzniku značky o.b.® a o roli, kterou při vývoji tohoto legendárního výrobku sehrála gynekoložka a vášnivá plavkyně.

V roce 1947 německý inženýr Dr. Carl Hahn narazil v americkém časopise na reklamu na tampony a okamžitě ho zaujala: na německém trhu žádný podobný výrobek v té době nebyl. Ve fázi vývoje Dr. Hahnovi pomáhali dva partneři: právník Dr. Heinz Mittag a především Dr. Judith Esserová, gynekoložka a nadšená plavkyně, kterou získal jako poradkyni v oboru medicíny. Na zlepšení života žen měla nejen profesní zájem, nýbrž také silné osobní důvody: ve čtyřicátých letech minulého století byly pro menstruační hygienu k dispozici pouze tlusté hygienické vložky.
S tamponem by pak mohla chodit plavat každý den, a to i v průběhu menstruace.

Společně tito tři průkopníci vyvinuli tampon o.b.®, jehož název vystihuje zkratku „ohne Binde – bez vložek“. Tuto zkratku zvolili proto, aby byl název výrobku diskrétní, moderní a elegantní. Zkratka se skutečně velmi osvědčila – díky popularitě o.b.® a ovšem také díky výstižnému názvu se „o.b.“ mezitím stalo synonymem pro „tampon“!

Trvalo několik let, než se o.b.® jako výrobek ujal, protože tampony byly zatíženy předsudky a byly považovány za tabu. Díky desetiletím věnovaným úsilí i velkým informačním kampaním nastal průlom a o.b.® tampon způsobil v Německu revoluci v každodenní ženské hygieně. Z původně zdánlivě malého projektu se o.b.® tampony staly nedílnou součástí života milionů žen a poskytují jim naprostou svobodu pohybu a větší kontrolu nad jejich tělem každý den menstruace. Kromě toho se o.b.® podílí na osvětě o menstruaci a ženské hygieně prostřednictvím sociálních vzdělávacích kampaní.

Cestuj zpět v čase s o.b.®

o.b.® zlepšuje kvalitu života žen již více než půl století a za tu dobu přinesl ženám nebývalé změny. Zde se dozvíš, jak evropský lídr na trhu tamponů změnil ženskou hygienu a jak se mu v průběhu let podařilo přinést na trh nové, vylepšené výrobky.

Od doby, kdy se na trhu objevily první o.b.® tampony, se toho tolik změnilo. Emancipace žen, sexuální revoluce: náš život dnes vypadá úplně jinak než před 70 lety. Změnila se i ženská hygiena a značka o.b.® významně přispěla k větší svobodě pohybu a vyššímu sebevědomí žen!

Zvol si na časové ose rok a cestuj s o.b.® zpět v čase!

 
Fotógrafie Dr. Carla Hahna a Dr. Heinze Mittaga

Začátek revoluce (1947)

V roce 1947 si německý inženýr Dr. Carl Hahn všimne v jednom americkém časopise reklamy na tampony. V Německu nic srovnatelného neexistuje. Takový výrobek by mohl způsobit revoluci v ženské hygieně!

Lékařská doporučení poskytuje Dr. Judith Esserová, gynekoložka a závodní plavkyně.

Fotka starých dodávek a dělníka

První kroky k úspěchu (1950)

Když je úspěšný prototyp hotový, je třeba obstarat stroj pro sériovou výrobu. Netrvá dlouho a je vyvinut pracovní postup, při kterém se nastříhají bavlněné proužky, srolují a zakomponuje šňůrka.

Následují klinické testy, které potvrdí, že tampony jsou zdravotně nezávadné a hygienické. V březnu je nový vynález poprvé představen lékárníkům ve Wuppertalu. O pouhé čtyři dny později je první tampon nabídnut k prodeji!

Je rozhodnuto o názvu výrobku: „o.b.®“ – zkratka pro „ohne Binde“, tedy v překladu „bez vložky“.

o.b.® tampony rozdělují veřejné mínění, ale i přes počáteční skepsi některých pochybujících se rychle stávají nesmírně úspěšnými.

Následuje malá revoluce: během prvního roku se prodá přes 10 milionů tamponů!

Článek v novinách z roku 1952

Průkopnická léta o.b.® (1952)

Tampony o.b.® používá stále více žen! A díky informacím, které o.b.® poskytuje v brožurách, reklamách a příbalových letácích, které rozptylují případné obavy, ženy lépe poznávají své tělo.

Informace ve skutečnosti proudí oběma směry: mezi zákaznicemi a laboratorní výzkumy vedoucím k dalším inovacím, včetně o.b.® tamponu Super s extra silnou absorpcí.

Fotky z továrny a stánku s produkty

o.b.® na nákupním seznamu (1967)

o.b.® již není klasifikován jako farmaceutický výrobek a je nyní k dostání i v supermarketech spolu s dalšími výrobky. Tento významný vývoj je oslaven novým designem obalu o.b.®!

Brožura 50 dní v roce

Žádná tabu (1971)

Brožura o.b.® „50 dní v roce“ odpovídá na otázky týkající se menstruace a ženské hygieny a je skutečným zjevením! Je distribuována jako příloha ženských časopisů a nabízí ženám a dívkám jasné a podrobné informace o ženském těle – bez jakýchkoli tabu!

Článek ze 70. let

Objasnění mýtů (1972)

Nové výzkumy popírají mýtus, že dívky nemohou od první menstruace používat tampony. Gynekologický výzkum ukazuje, že v době jejich první menstruace se panenská blána stává měkkou, pružnou tkání. To znamená, že používání menších tamponů je obvykle bezpečné.

Společnost vyvinula o.b.® tampon „Mini“ určen speciálně pro mladé dívky. Zkušební balení s podrobným informačním materiálem pomáhají s představením nového výrobku a také s edukací.

Fotografie budov Johnson & Johnson a edukačních materiálů

o.b.® přichází do škol (1974)

Bezplatný balíček od o.b.® pomáhá učitelům a učitelkám v hodinách sexuální výchovy a každoročně pomáhá vzdělávat tisíce školaček. V 19 německých městech je zřízena speciální telefonní linka, na níž se mohou dívky obracet se všemi svými dotazy.

Bestseller o.b.® vyrábí společnost Johnson & Johnson od roku 1974.

Naskládané krabičky o.b.®

o.b.® po celém světě (1986)

Úspěch o.b.® přesahuje hranice Německa: za pouhý rok se prodalo
3,5 miliardy tamponů o.b.® v celkem 122 zemích.

Mapa světa s krabičkou o.b.®

o.b.® slaví (1990)

o.b.® slaví 40 let a oslavuje více než 50 miliard prodaných tamponů po celém světě.

V 90. letech roste touha po individualitě a nezávislosti a objevuje se nebývalá otevřenost vůči různým životním stylům. Značka o.b.® rozšiřuje svůj sortiment o řadu Comfort, díky níž si každá žena může najít ideální tampon pro každý den své periody.

Professional Forum

Fórum profesionálů (1998)

Různé informační a servisní nabídky pro lékaře se spojují pod hlavičkou Fóra profesionálů. Gynekologové a pediatři jsou informováni lékařsko-vědeckými zprávami na téma puberty, menstruace, hygieny a jsou podporováni v poradenství pro mladé pacientky.

Obrázek prvního tamponu o.b.® s dlouhými zstočenými drážkami

Neustálé inovace (2002)

Značka o.b.® představila první tampon s dlouhými, stočenými drážkami, které nabízejí spolehlivou ochranu díky ještě účinnějšímu směřování a vedení tekutiny dovnitř tamponu.

Hodnocení kvality "velmi dobré" od Stiftung Warentest

Hodnocení kvality stupněm „velmi dobrý“ (2003)

Stiftung Warentest potvrzuje kvalitu o.b.® tamponů. Ze 22 tamponů jsou tampony se stočenými drážkami jediné, které získaly hodnocení „velmi dobrý“.

Reklama o.b.® ProComfort™

Dokonalá kombinace (2005)

Tampony o.b.® ProComfort™ kombinují nejlepší vlastnosti o.b.® tamponů v jediném výrobku: stočené drážky pro spolehlivou ochranu a jedinečný, hedvábně jemný povrch SilkTouch® pro snadné zavádění a vyjímání.

Krabička nočních tamponů

Individuální ochrana pro speciální potřeby (2007)

Nové tampony o.b.® ProComfort™ Night s inovativními ochrannými křidélky SilkTouch® jsou zcela revoluční! Ochranná křidélka pomáhají zachytit tekutinu, která může u běžných tamponů unikat – zajišťují tak nepřekonatelnou ochranu. V roce 2015 je představen tampon

o.b.® ProComfort™ Night Super+Comfort.

o.b.® ProComfort® s technologií Dynamic Fit™

Největší inovace za posledních 10 let! (2017)

o.b.® ProComfort™ nyní s technologií Dynamic Fit™ pro maximální pohodlí* a spolehlivou ochranu:

3D expanze umožňuje přirozené přizpůsobení tamponu tělu. Unikátní zámkové drážky pomáhají účinně odvádět tekutinu dovnitř tamponu.

*V rámci řady o.b.®

 
o.b.® produkty

Nový vzhled, ověřená kvalita! (2021)

Vaše tampony o.b.® jsou nyní k dispozici v novém, moderním designu balení. Nový tampon o.b.® ExtraProtect navíc kombinuje dvě přední tamponové technologie – extra ochranná křidélka a technologii Dynamic Fit™. Novinkou v portfoliu je nový tampon o.b.® Organic vyrobený ze 100% organické bavlny s unikátními stočenými drážkami.

 

Grafika o.b.® řad

Najít produkt o.b.®

Který tampon o.b.® je pro tebe ten pravý?
Zodpověz čtyři krátké otázky.

Přemýšlející žena. Dotkne se brady a zasněně se podívá na stranu.

Často kladené dotazy

Získej více informací o menstruaci,
dospívání a tamponech.