Mýty
O menstruaci kolují nejrůznější historky, ne všechny jsou však pravdivé! Možná znáš některé z následujících mýtů – víš ale, zda jsou pravdivé?
„Když půjdu do bazénu s tamponem, může se stát, že budu krvácet do vody.“ Špatně!
Toho se nemusíš obávat, protože menstruační tekutina se do tamponu vstřebá ještě v pochvě. Stačí použít tampon těsně před plaváním a nový zase hned po něm. Více informací najdeš v sekci s často kladenými dotazy.
„Když to při cvičení přeženu, můžu tampon ztratit.“ Špatně!
S tampony můžeš dělat jakýkoli sport – tampon mírně zvětšuje svůj objem, tudíž zůstane přesně tam, kde ho chceš mít, i když běháš nebo skáčeš.
„Můžu sportovat i během menstruace.“ Správně!
Pokud nosíš tamponon odpovídající intenzitě tvého krvácení, můžeš sportovat každý den v měsíci! Tampon zasunutý dovnitř - zůstane tam, kde má být, a během cvičení nic neproteče. Jen nezapomeň použít nový, když už je zcela nasáklý nebo po maximálně osmi hodinách používání. Vždy používej tampon s co nejnižší absorpční schopností – pochopitelně v závislosti na intenzitě tvého krvácení. Cvičení ti pomůže zůstat uvolněná a může dobře působit proti křečím.
„Dívky mladší dvanácti let tampony používat nesmějí.“ Špatně!
Jakmile začneš menstruovat, můžeš používat tampony. Tampony o.b.® ProComfort™ Mini byly vyvinuty speciálně pro mladé dívky. Díky úzké špičce, štíhlému tvaru a hedvábně hladkému povrchu SilkTouch® se tyto tampony zavádějí obzvlášť snadno.
„Tampony mohu používat, i když jsem panna.“ Správně!
Hormonální změny, k nimž dochází před první menstruací, změnily panenskou blánu (která částečně překrývá poševní vchod z vnitřní strany) v měkkou, poddajnou kožní řasu. Proto mohou panny obvykle bez problémů používat tampony menších velikostí, jako je o.b.® ProComfort™ Mini, které se zavádějí obzvlášť snadno.
„Může se stát, že se mi ztratí šňůrka od tamponu a nebudu moct tampon vyjmout?“ Špatně!
Tampony jsou vyrobeny tak, aby šňůrka byla mimo tvé tělo vždy viditelná. Neexistuje žádný důvod, proč by měl zmizet v těle. o.b.® tampony splňují obzvláště vysoké standardy a jsou vyrobeny tak, aby byla šňůrka v tamponu pevně ukotvena. Tampony kontrolujeme v každém výrobním kroku, abychom mohli zaručit nejvyšší kvalitu. Přesvědč se sama: stačí před zavedením tamponu pevně zatáhnout za šňůrku. Uvidíš, jak pevně je k tamponu připevněna.
„Tampon se může uvnitř mého těla zaseknout nebo zmizet.“ Špatně!
Tampon zapadne přesně do místa, které je pro něj určeno. Tampon se nemůže dostat do dělohy. Otvor mezi dělohou a pochvou je příliš malý na to, aby se to mohlo stát. Ani zaseknout se na jiném místě také nemůže. Pokud zatáhneš za šňůrku a máš pocit, že se tampon nehýbe, pravděpodobně ho ještě není třeba měnit, nebo jsi příliš napjatá a potřebuješ se jen trochu uvolnit. Více informací o správném používání najdeš v sekci Správné zavádění tamponů.
„Tampon je možné zavést příliš hluboko, takže ho nebudu moci vytáhnout.“ Špatně!
To není možné ze dvou důvodů. Za prvé, šňůrka je tak dlouhá, že i po zavedení tamponu je vždy vidět. Za druhé, a to je důležitý bod, tampon se nemůže dostat do dělohy – otvor do dělohy je na to příliš malý.
„Tampony se musí vyměňovat nejméně každé čtyři hodiny, jinak by mohly působit škodlivě.“ Špatně!
Tampony lze nosit až osm hodin v závislosti na síle krvácení. Obvykle bys měla používat nový tampon každé tři až šest hodin v prvních dnech, kdy je menstruace silnější. Ve dnech ke konci menstruace, kdy je slabší, můžeš používat tampony s nižší absorpcí a vyměňovat je každých šest až osm hodin. Vždy používej tampony s nejnižší možnou úrovní absorpce – samozřejmě podle intenzity tvého krvácení. Tampony lze používat i v noci.
„Tampony mohu používat i v noci.“ Správně!
S používáním tamponů v noci není absolutně žádný problém! Stačí použít nový tampon těsně před spaním a další hned potom, kdy vstaneš. Vždy používej tampony s nejnižší možnou úrovní absorpce – samozřejmě podle intenzity tvého krvácení.
„Během menstruace bych neměla používat tampony každý den, abych dala tělu pauzu.“ Špatně!
Tampony fungují v souladu s tvým tělem, takže není nic špatného na tom, když je používáš po celou dobu menstruace. Důležité je pouze to, abys vždy používala tampon s co nejnižší absorpcí a použila nový ve chvíli, kdy původní bude zcela nasáklý nebo maximálně po osmi hodinách užívání.
„Zavádění tamponu si mohu nacvičit ještě před první menstruací.“ Špatně!
Existují dva důvody, proč bys měla s používáním tamponů počkat až do první menstruace. Za prvé, panenská blána (kryjící poševní vchod) ještě nemusí být připravena: jakmile začneš menstruovat, hormony ji učiní měkkou a poddajnou. Za druhé, menstruační výtok usnadňuje zavádění a vyjímání tamponu a způsobuje nabytí objemu tamponu. Bez této tekutiny je pochva příliš suchá a zavádění může být nepříjemné.
„Teenagerky by tampony používat neměly, protože jejich tělo na to ještě není připravené.“ Špatně!
Jakmile začneš menstruovat, tvoje tělo je na tampony připraveno. Zpočátku je vhodné používat menší tampony, například o.b.® ProComfort™ Mini, které se zavádějí obzvlášť snadno.
„Tampony blokují průtok krve.“ Špatně!
Tampony neblokují přirozený tok krve. Tampon pouze absorbuje tekutinu a vede ji dovnitř tamponu, dokud není zcela nasáklý. Zcela nasáklý tampon by mohl být příčinou úniku menstruační tekutiny.
„Kdykoli jdu na záchod, musím si tampon vyndat.“ Špatně!
Tampon nemusíš vyndávat, když jdeš na záchod, protože pochva, močová trubice a střeva jsou samostatné orgány a každý má svůj vlastní otvor. Pouze síla krvácení určuje, jak často bys měla měnit tampon za nový. Chceš-li zjistit, jestli máš tampon vyměnit, jednoduše jemně zatáhni za šňůrku. Pokud se tampon při jemném zatažení pohne, je dostatečně nasáklý tekutinou a měla bys ho vyměnit. Pokud ne, nech ho tam, kde je, a zkontroluj ho znovu později (tampon nikdy neměj déle než osm hodin).
„Tampony jsou příliš malé na to, aby poskytovaly plnou ochranu.“ Špatně!
Tampony jsou malé, ale jejich vlákna jsou velmi savá. Směřují tekutinu do vnitřku tamponu a udržují ji tam, dokud není třeba tampon vyměnit. Jediné, co musíš udělat, je zjistit si správnou absorpční sílu dle tvých konkrétních potřeb. Ta se může v průběhu menstruace měnit. Nezapomeň vždy používat tampon s nejnižší možnou absorpční silou – samozřejmě v závislosti na síle tvého krvácení. Nejlepším způsobem, jak začít, je používání tamponů o.b.® ProComfort™ Mini – zavádějí se obzvlášť snadno. Pokud máš silné menstruační krvácení, můžeš použít tampony o.b.® ProComfort™ Normal pro maximální ochranu.
„Jako teenagerka bych měla používat pouze tampony nejmenší velikosti.“ Špatně!
V každém případě se doporučuje začít s nejmenší velikostí tamponů – o.b.® ProComfort™ Mini – při prvním použití tamponů, protože se nejsnadněji zavádějí a vyjímají. Které tampony bys měla používat, však nakonec vždy závisí na síle tvého krvácení. Krvácení je obvykle silnější v prvních dnech menstruace. V tu chvíli potřebuješ tampon, s nímž budeš mít pocit spolehlivé ochrany a udrží tě v suchu. Pro maximální ochranu doporučujeme tampony o.b.® ProComfort Normal™. Nejlepší je vždy používat tampon s nejnižší možnou savostí – samozřejmě v závislosti na síle tvého krvácení. Absorpční schopnost tamponu snadno poznáš podle symbolu kapek na obalu.
„Po zavedení bych tampon neměla cítit.“ Správně!
Pokud je tampon zaveden správně, neměla bys ho vůbec cítit. Pokud ho vsedě nebo v předklonu cítíš, nezavedla jsi ho dostatečně hluboko.
Najít produkt o.b.®
Který tampon o.b.® je pro tebe ten pravý?
Zodpověz čtyři krátké otázky.
Často kladené dotazy
Získej více informací o menstruaci,
dospívání a tamponech.