Co když o tom dcera nechce mluvit?

Chcete své dceři předat důležité rady ohledně dospívání a ona se chová tak, že všechno ví a všechno zná? Zní Vám to povědomě? To je zcela normální – dokonce zdravou – součástí procesu vývoje mladého člověka! Nezapomeňte, že Vaše dcera už není dítě, začalo období, v němž se vyvíjí z dívky v mladou ženu a začíná přebírat odpovědnost sama za sebe. Puberta není snadné období, pokud však budete otevření a poskytnete jí jistotu, pouto mezi Vámi a Vaší dcerou se může ještě upevnit.

Kromě výkyvů nálady způsobených nárůstem hladin hormonů během puberty výzkumy rovněž prokázaly, že vyvíjející se mozek pomaleji potlačuje úzkost. V důsledku toho se často zdá, že dospívající trpí depresemi a mají špatnou náladu. Neberte si to osobně! Prostě si s dcerou dál povídejte jako obvykle a zahrňte rozhovory o její menstruaci do každodenního života. Pokud budete jako matka nebo otec klidní a jistí, Vaše dcera se bude brzy cítit stejně!

Jak do rozhovorů nenuceně zařadit téma sexu

První menstruace je pro dívku důležitou událostí v jejím vývoji a nastává také v době, kdy si začíná uvědomovat svou sexualitu a sexualitu lidí kolem sebe. Možná se na scéně objeví i její první přítel…

Rozhovor o menstruaci může přirozeně přejít do rozmluv o sexu. Ledy jsou prolomené, tak se posuňte o krok dál! Nezapomeňte, že Vaše dcera může otěhotnět již od první ovulace. Je proto důležité, abyste s ní hovořili o vztahu mezi menstruací a plodností. Poučte ji o různých metodách antikoncepce! Pokud máte další otázky nebo hledáte radu ohledně jejího tělesného vývoje, antikoncepce a ochrany před pohlavně přenosnými chorobami, můžete se obrátit na svého gynekologa nebo praktického lékaře. To je ideální příležitost řádně ji poučit o bezpečnějším sexu.

Bílý výtok je známkou blížící se první menstruace

Většina dívek má jasný, bělavý vaginální výtok, který zasychá do spodního prádla, jeden až dva roky před první menstruací. Tento přirozený vaginální výtok ukazuje, že pohlavní orgány začaly fungovat.

Zahájení bílého výtoku je vhodný čas na to, abyste svou dceru poučili o osobní hygieně během menstruace. Proč ji neseznámit se slipovými vložkami do kalhotek? Ty absorbují výtok a pomohou Vaší dceři cítit se svěže. Můžete jí ukázat, jak snadné je použití - jednoduše odloupněte ochrannou fólii a pevně slipovou vložku přitlačte na kalhotky. Vysvětlete, že vaginální výtok je naprosto normální známkou puberty. To ji zbaví veškeré starosti a pomůže cítit se v bezpečí.

Během puberty se mnoho dívek bojí, že jejich první menstruace přijde ve velmi nevhodnou chvíli. Vaše dcera může snadno používat slipové vložky každý den, ať už v očekávání své první menstruace, nebo do té doby než si zvykne na tampony. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je představit jí slipové vložky Carefree®! Budete ohromeni snadností jejich použití a pocitem svěžesti, který poskytují.

Tampon, nebo vložka? Příprava na velký den

Vysvětlete své dceři dostupné možnosti ochrany – tampony a hygienické vložky – již v rané fázi a nechte ji, ať se sama rozhodne, co jí vyhovuje nejvíce. Pomůže jí to vytvořit si pozitivní postoj ke změnám probíhajícím v jejím těle i přirozeně ženské sebevědomí.

Mnoho dívek dává přednost tamponům pro jejich diskrétnost, hygieničnost a proto, že jim poskytují větší volnost pohybu například při oblíbeném sportu. Tampony navíc neprodukují žádný zápach, protože na rozdíl od vložek zachycují krvácení uvnitř těla a zabraňují vzniku chemických reakcí se vzduchem. Svou dceru můžete ujistit, že tampony může bezpečně používat už od první menstruace. Samozřejmě chápeme, že pokud je Vaše dcera velmi mladá, můžete i Vy sami mít jisté obavy, ale opravdu není čeho se obávat. Tampony o.b.® ProComfort™ Mini byly vyvinuty speciálně pro mladé dívky a je velmi nepravděpodobné, že by došlo k protržení panenské blány. Díky hormonálním změnám předcházejícím první menstruaci se panenská blána stává měkkým a poddajným kožním záhybem. Malý tampon (Mini nebo Normal) lze proto obvykle používat bez problémů.

Menstruační cyklus je na začátku často nepravidelný

Menstruační cyklus je v prvních několika letech často nepravidelný. Obvykle trvá, než získá svůj rytmus, a po několika letech má většina dívek pravidelné cykly. Vhodnou pomůckou se pro Vaši dceru může stát menstruační kalendář, díky němuž může mít o svých cyklech přehled od samého začátku.

Návštěva lékaře?

Není třeba navštívit lékaře jen proto, že dcera začala menstruovat. Je však důležité, aby v tomto období podstoupila podpůrná očkování. Očkování proti HPV (lidskému papilomaviru) se doporučuje dívkám ve věku od dvanácti do sedmnácti let. Pomáhá chránit před rakovinou děložního čípku a mělo by být provedeno před prvním pohlavním stykem. Další informace o tomto a dalších očkováních získáte u svého lékaře.

Rádi Vám pomůžeme

Přehled všech dostupných variant tamponů naleznete v našem přehledu produktů. Jednotlivé výrobky a oblasti jejich použití si prohlédněte nejlépe společně se svou dcerou, aby se cítila dobře připravená na každou situaci a mohla se s tématem menstruace v klidu seznámit.

Grafika o.b.® řad

Najít produkt o.b.®

Který tampon o.b.® je pro tebe ten pravý?
Zodpověz čtyři krátké otázky.

Přemýšlející žena. Dotkne se brady a zasněně se podívá na stranu.

Často kladené dotazy

Získej více informací o menstruaci,
dospívání a tamponech.