Co je bílý výtok?

Když si poprvé všimneš bělavého výtoku, je normální se cítit nejistě a mít spoustu otázek. Ujišťujeme tě, že bílý výtok, který se objeví na kalhotkách, je naprosto normální, zcela přirozený a je známkou toho, že brzy začneš menstruovat. Zde získáš odpovědi na své otázky!

Výtok před menstruací

Žena se směje a zakrývá si jedno oko rukou

Dívky si se svými kamarádkami rády povídají o mnoha různých oblastech, ale někdy se stydí a nechtějí s některými tématy začít... například s tématem tzv. výtoku. Je to naprosto normální a dochází k tomu u všech dívek, které budou mít svou první menstruaci. Ale když nevíš, co to je, může tě to vystrašit!

Jak bílý výtok vypadá?

Všímáš si bílých skvrn na kalhotkách? Čirá až bělavá tekutina* je tzv. bílý výtok, který je vyměšován pochvou. Žádný strach! Výtok před menstruací je zcela normální a přirozený. Všechny dívky v pubertě tento vaginální výtok dříve nebo později mají a některé si ho všímají více než ostatní... Některé dívky mají bílý výtok ve věku devíti let, ale jiné až mnohem později.

*Pokud si všimneš výtoku, který není přirozeným vaginálním výtokem, ale je zelenavě nažloutlý, hrudkovitý, má odlišný zápach nebo dráždí pokožku, měla bys raději navštívit svého lékaře.

Proč ho mám?

Dívka se stává ženou: bílý výtok je známkou blížící se pohlavní zralosti. Tvoje tělo signalizuje, že jsou pohlavní orgány nyní aktivní! Pro dívky je to velmi výhodné, protože to naznačuje, že se pravděpodobně blíží první menstruace! Než přijde první menstruace, uběhne obvykle ještě jeden rok. Takže se na ni můžeš v klidu připravit! Skvělé, že?

Je vidět?

Bílý výtok je někdy silnější a někdy slabší. I to je naprosto přirozené a u každé dívky se to liší. Někdy je tak slabý, že si ho stěží všimneš, někdy jsou od něj kalhotky celé vlhké. Ale nepanikař – nikdo si toho nevšimne! Slipové vložky jsou v tomto případě skutečně praktické (např. Carefree®). Spolehlivě absorbují vlhkost, a tak je oděv je chráněn. A každý den se díky nim můžeš cítit bezpečně a svěže! Další výhoda: se slipovými vložkami jsi dobře připravena, i když si nejsi jistá, kdy budeš mít svou první menstruaci. Jakmile menstruace začne, spolehlivou ochranu ti poskytnou tampony.

Mají vaginální výtok pouze dospívající dívky, nebo i dospělé ženy?

I jako dospělá žena budeš mít nadále mezi jednotlivými menstruacemi výtok. Výtok je někdy silnější a někdy slabší. Záleží na průběhu tvého cyklu. Mezi menstruacemi, zhruba v době ovulace (když se uvolní vajíčko a je připraveno k oplodnění) je výtok obvykle o něco hustší a průhlednější. Zjisti zde více informací o menstruačním cyklu.

Grafika o.b.® řad

Najít produkt o.b.®

Který tampon o.b.® je pro tebe ten pravý?
Zodpověz čtyři krátké otázky.

Přemýšlející žena. Dotkne se brady a zasněně se podívá na stranu.

Často kladené dotazy

Získej více informací o menstruaci,
dospívání a tamponech.