Premenstruační syndrom

Menstruační bolesti
Menstruační bolesti

Jak příjemně strávit období před menstruací

V první polovině cyklu do ovulace se většině dívek daří velmi dobře, jsou produktivní, dobře naladěné a aktivní. Postupem času však dívky zaznamenávají – některé více, některé méně – apatii, smutek, nervozitu. Jsi náhle náladová nebo podrážděná? V jednu chvíli se nebesky raduješ, pak jsi naopak velmi smutná? Všímáš si krátce před menstruací, že jsou ňadra citlivá nebo že je ti pásek džínů nějak moc těsný? Najednou máš větší chuť k jídlu? Jedná se o premenstruační syndrom (PMS). Příznaky jsou často obzvláště silné těsně před začátkem menstruace a ustupují, jakmile začneš menstruovat.

Jak příjemně strávit období před menstruací

Ženy spolu jedí kousek melounu a smějí se

Zde najdeš našich pět hlavních výživových tipů k omezení zadržování vody a zmírnění PMS:

  1. Pij dostatek vody! Na rozdíl od toho, co si asi myslí většina lidí, ti může pití vody pomoci snížit otoky a nadýmání. Voda také pomáhá z těla odplavovat toxiny. Když jdeš ven, nejlepší je vzít si s sebou láhev vody.
  2. Objev sílu ovoce a zeleniny bohatých na vodu. Melouny a okurky ti pomohou udržet hydrataci a mají příznivý účinek na organismus – nejen proti PMS.
  3. Zlepši si náladu tím, že si vychutnáš horký bylinný čaj nebo své oblíbené jídlo, které může mít diuretický účinek. Doporučuje se čaj z kopřiv nebo březových listů, celozrnná rýže, jablka a brusinky.
  4. Vychutnej si potraviny s vysokým obsahem hořčíku a vitaminu E. Například banány mají vysoký obsah hořčíku a sušené meruňky jsou dobrým zdrojem vitaminu E – a avokádo je bohaté na obojí!
  5. Dávej si pozor na sůl, cukr, kávu a černý čaj. Vyvážená strava – ne příliš cukru ani soli – ti dodá potřebnou energii a zároveň omezuje zadržování vody. Je-li to možné, zkus se vyhýbat kávě a černému čaji. Tyto nápoje podporují zadržování vody v těle.

Lékařská pomoc v případě závažných příznaků

Jestliže trpíš bolestmi břicha, křečemi, nebo dokonce depresí, které jsou tak závažné, že normální „domácí léčba“ nezabírá, měla bys vyhledat lékařskou pomoc. A nakonec dobrá zpráva: zadržování vody spojené s menstruací obvykle samo odezní, jakmile menstruace skončí.

Grafika o.b.® řad

Najít produkt o.b.®

Který tampon o.b.® je pro tebe ten pravý?
Zodpověz čtyři krátké otázky.

Přemýšlející žena. Dotkne se brady a zasněně se podívá na stranu.

Často kladené dotazy

Získej více informací o menstruaci,
dospívání a tamponech.