Menstruace po porodu

Usmívající se matka s dcerou
Usmívající se matka s dcerou

Jak se cyklus po těhotenství mění

Gratulujeme – právě jsi porodila a přivedla na svět potomka! Znamená to také, že se nyní seznamuješ se změnami svého těla. Protože se tvoje hormonální rovnováha musí nejprve vrátit k normálu, můžeš v nadcházejících měsících očekávat změny v menstruaci. Zde zjistíš, jak se menstruace v průběhu tohoto období mění.

Změny po těhotenství

Po těhotenství si určitě na svém těle všimneš určitých změn! V nadcházejících dnech a týdnech se tvoje tělo bude regenerovat a hormonální rovnováha obnovovat, až konečně po několika týdnech nebo měsících začneš opět menstruovat. Nejdůležitější změny se odehrávají v prvních šesti týdnech po porodu, přičemž zbývající tělesné změny probíhají postupně v průběhu několika měsíců, dokud se organismus nevrátí do normálního stavu.

Poporodní očistky

Ihned po porodu může být oblast genitálií obzvláště citlivá. Každá mladá matka po porodu dítěte krvácí, protože se její tělo zbavuje děložní sliznice. Tomuto krvácení se říká očistky. V prvních dnech po porodu se doporučuje používat absorpční vložky.

Až bude krvácení lehčí, odpovídající ochranu poskytnou i slipové vložky. Slipové vložky Carefree® ti pomohou cítit se čistá, suchá a svěží. Pokud si však všimneš silného výtoku, nepříjemného zápachu, změny barvy výtoku nebo budeš pociťovat svědění či pálení, měla bys navštívit svého gynekologa.

Mohu při první menstruaci po porodu používat tampony?

Když opět začneš menstruovat, opětovné používání tamponů je obvykle bezpečné. Doba, kdy začně krvácení, hodně záleží na tom, zda a jak často žena kojí. U některých žen začne menstruace, když začnou kojit méně, zatímco u jiných se nevrátí, dokud dítě zcela neodstaví a kojení neukončí. Jestliže ženy nekojí, menstruace se obnoví zhruba za šest až osm týdnů po porodu dítěte.

Silnější krvácení po porodu

Možná také zjistíš, že je tvoje menstruační krvácení silnější a trvá déle. Může se také stát, že došlo k mírným změnám vaginy, takže budeš muset přijít na to, jak tampon nejlépe zavést. Je také možné, že dříve používané tampony už ti „nebudou sedět“.

Je to vhodná doba na vyzkoušení tamponů o.b.® ExtraProtect, které ti nabídnou správnou ochranu pro tvé nové potřeby. Jemná, flexibilní ochranná křidélka SilkTouch® se přizpůsobí individuálnímu tvaru vaginy a pomohou zachytit veškerou menstruační tekutinu, která by při použití běžných tamponů mohla uniknout. Tampon o.b.® ExtraProtect můžeš samozřejmě použít také v noci. Tampony o.b.® ExtraProtect nabízejí maximální ochranu před protečením s účinností až 100 %.

Další tipy a rozsáhlé informace o ženské problematice po porodu najdeš v našich často kladených dotazech.

Grafika o.b.® řad

Najít produkt o.b.®

Který tampon o.b.® je pro tebe ten pravý?
Zodpověz čtyři krátké otázky.

Přemýšlející žena. Dotkne se brady a zasněně se podívá na stranu.

Často kladené dotazy

Získej více informací o menstruaci,
dospívání a tamponech.