Kolísání cyklu a intermenstruační krvácení

Žena s menstruačními křečemi
Žena s menstruačními křečemi

Takto se menstruace mění

Je naprosto přirozené, že se menstruační krvácení mění v souladu s výkyvy hladiny hormonů. Ve skutečnosti existuje mnoho faktorů, které ovlivňují to, nakolik bude tvoje menstruace slabá nebo silná. Během cyklu může docházet k určitým nepravidelnostem, které se mohou projevit například intermenstruačním krvácením nebo obzvláště silným krvácením. Zjisti, co přesně může ovlivnit sílu tvojí menstruace a které řešení o.b.® nejlépe naplní tvé měnící se potřeby.

Kolísání při menstruaci

Je naprosto přirozené, když se ti menstruační tok během periody mění. Mnoho žen má během několika prvních dní menstruace silnější krvácení, které ke konci menstruace slábne. Může být ovlivněna i délka menstruačního cyklu. Značka o.b.® nabízí tampony různé absorpční síly a v různých variantách, které jsou přizpůsobeny tvým měnícím se potřebám během období menstruace.

Intermenstruační krvácení

Intermenstruační krvácení může nastat mimo období „běžné“ menstruace. Někdy jde o lehké krvácení, kterému se říká „špinění“. Intermenstruační krvácení však může být také silnější.

Intermenstruační krvácení je často neškodné. Může být způsobeno stresem nebo přísnými druhy diet, nebo jednoduše tzv. ovulačním krvácením v době ovulace.

Může k němu také docházet u mladých dívek, pokud nemají po první menstruaci ještě plně stabilizovaný cyklus. Dále se také objevuje při menopauze (klimakteriu) před poslední menstruací (menopauza). Krvácení mezi menstruacemi však může také znamenat vážné onemocnění. Pokud často krvácíš mezi menstruacemi, měla by ses obrátit na svého gynekologa.

Špinění není často příliš závažné. Aby ses cítila svěže a chránila si oblečení, slipové vložky mohou být při mírném intermenstruačním krvácení dobrým řešením.

Silné menstruační krvácení (menoragie)

Silné krvácení je často spojeno s obzvláště dlouhou menstruací. Lékařsky nazýváno menoragie. Pokud je tvoje menstruace silná, ale normální, je známá jako hypermenorea. K menoragii dochází, když žena během menstruace ztratí více než 80 mililitrů krve namísto obvyklých 40-60 ml nebo její menstruace trvá déle než sedm dní.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je asi 20 procent všech žen na celém světě postiženo menoragií. Silná ztráta krve během menstruace může být velmi nepříjemná a může negativně ovlivnit každodenní život: kvůli vysoké ztrátě krve trpí mnoho žen únavou, oběhovými problémy, chudokrevností a nedostatkem železa (chudokrevnost z nedostatku železa).

Velká ztráta krve během menstruace může být velmi nepříjemná a může negativně ovlivnit každodenní život. Má řadu příčin. Poraď se se svým gynekologem o tvých silných a dlouhotrvajících menstruacích. V případě velmi silného krvácení jsou jako ochrana vhodné tampony s nejvyšší absorpcí, jako například o.b.® Original Super Plus, o.b.® ProComfort™ Super Plus nebo o.b.® ExtraProtect.

Menstruace při užívání hormonální antikoncepce nebo nitroděložního tělíska

Intenzita menstruačního cyklu se může měnit i s ohledem na různé antikoncepční metody. Například ženy, které užívají hormonální antikoncepci, obvykle krvácejí méně. Hormonální antikoncepce ovlivňuje normální vývoj a zrání vaječných buněk a zabraňuje ovulaci. Kvůli tomu není děložní sliznice tak zbytnělá, a menstruace je tudíž mnohem lehčí.

V případě slabšího krvácení je obvykle preferován tampon, který se snadno zavádí i vyjímá. Díky jedinečnému povrchu SilkTouch® zaručují tampony o.b.® ProComfort™ snadné a pohodlné používání i ve dnech se slabším krvácením.

I v případě jiných antikoncepčních metod, jako je nitroděložní tělísko, se může menstruace měnit a může docházet k výkyvům cyklu. Například ženy, které mají zavedené měděné nitroděložní tělísko, mají často delší a silnější menstruaci a cyklus neprobíhá tak pravidelně. U hormonálního nitroděložního tělíska je tomu naopak. Menstruace je obvykle slabší nebo může zcela vymizet.

Po porodu a během menopauzy

S každou novou kapitolou tvého života se mění i síla menstruace. Když se menstruace po porodu opět obnoví, mnoho žen zjistí, že krvácejí více a déle nebo že jim jejich obvyklý tampon už správně nesedí. Menopauza může také vést k silnějšímu krvácení.

Tampony o.b.® ExtraProtect ti nabízejí zvýšenou ochranu. Jedinečná flexibilní ochranná křidélka SilkTouch® se velmi jemně rozvinou a absorbují tekutinu, která by u běžných tamponů mohla uniknout. Tampony o.b.® ExtraProtect s ochrannými křidélky SilkTouch® se jemně přizpůsobí individuálnímu tvaru vaginy, což zabrání jejich vyklouznutí.

Mimochodem: tampony o.b.® ExtraProtect jsou vhodné i na noc. V noci se můžeš spolehnout na stejnou absorpční sílu tamponu jako ve dne. Jednoduše použij nový tampon večer před ulehnutím a ráno ihned po probuzení.

Grafika o.b.® řad

Najít produkt o.b.®

Který tampon o.b.® je pro tebe ten pravý?
Zodpověz čtyři krátké otázky.

Přemýšlející žena. Dotkne se brady a zasněně se podívá na stranu.

Často kladené dotazy

Získej více informací o menstruaci,
dospívání a tamponech.