Menstruace: Co je třeba vědět

Žena s kalendářem
Žena s kalendářem

Menstruace, měsíčky, menses, perioda – menstruaci se dá říkat různě, ale přesto ovlivňuje každou ženu stejně. Je tou nejpřirozenější věcí na světě a zároveň je tak komplexní. Krvácení, které se během života opakuje každý měsíc, vyvolává mnoho různých otázek. A my na ně máme odpovědi! Na této stránce najdeš vše, co bys měla vědět o menstruaci.

Já a moje menstruace

Menstruační cyklus

abys lépe porozuměla účelu a průběhu jednotlivých částí cyklu, je důležité pochopit menstruační cyklus, kterému se také říká ženský cyklus. Při menstruaci dochází ke krvácení, jde však jen o jednu část systému komplexní hormonální rovnováhy a reprodukčního cyklu žen. Shrnuli jsme pro tebe nejdůležitější informace co nejsrozumitelnějším způsobem.

Změny v menstruaci

Stejně jako se mění naše tělo, tak se v průběhu let, někdy dokonce i během pár dní může měnit menstruace. Změny v menstruaci obvykle přicházejí jako překvapení a způsobují zmatek. A proto jsme pro tebe sepsali ty nejdůležitější informace: co může znamenat intermenstruační krvácení a co ho spouští? Mění se menstruace po porodu, nebo zcela ustane? A co se děje před menopauzou a při ní?

Menstruační bolesti

Menstruace s sebou bohužel často přináší menstruační bolesti. Podívejme se na možné příčiny, abys mohla zareagovat ihned poté, co se objeví příznaky, a zajistila si tak menstruaci bez nepříjemných příznaků.

Intermenstruační krvácení

S intermenstruačním krvácením se setkala snad každá žena. Může mít řadu různých příčin – stres, hormonální výkyvy, nebo dokonce příčiny související s některými typy léčby. V kapitole zabývající se intermenstruačním krvácením zjistíš, jaké jsou jeho typy a kdy je třeba vyhledat lékaře.

Premenstruační syndrom (PMS)

Dává o sobě menstruace vědět už několik dní předem? Zadržuje tvůj organismus vodu? Zažíváš výkyvy nálad a pocity nepohodlí? Pak pravděpodobně podobně jako miliony dalších žen trpíš premenstruačním syndromem (PMS). Žádný strach! Příznaky lze mnohdy zmírnit pomocí pár užitečných tipů a domácích rad.

Grafika o.b.® řad

Najít produkt o.b.®

Který tampon o.b.® je pro tebe ten pravý?
Zodpověz čtyři krátké otázky.

Přemýšlející žena. Dotkne se brady a zasněně se podívá na stranu.

Často kladené dotazy

Získej více informací o menstruaci,
dospívání a tamponech.