Vše je normální! Nic tě nemusí uvádět do rozpaků

Prsa a boky, ochlupení na genitáliích a pupínky... Je naprosto jasné, že mnoho změn, jimiž tvé tělo prochází, v tobě vyvolává pocit nejistoty, ale pamatuj: stejnou zkušenost mají všichni. Svým způsobem dokonce i chlapci. Tělesný vývoj, kterého si nyní všímáš, je absolutně normální. Začíná kolem devíti let a může trvat dalších deset let. Tyto změny jsou součástí přirozeného procesu růstu a dosahování pohlavní zralosti během dospívání a neexistuje absolutně žádný důvod se tím nechat uvádět do rozpaků!

Pojďme k věci

Jakých změn si všímáš? Začínají ti růst chloupky v intimních partiích, podpaží a na nohou? Rostou ti prsa? Nacházíš občas na kalhotkách stopy po bílém výtoku? Nic z toho by tě nemělo znepokojovat: vše je součástí dospívání. Nedochází však jen k vnějšímu vývoji. Tvoje tělo také připravuje pohlavní orgány na první menstruaci. Zde zjistíš více informací o tělesných změnách, které se odehrávají v našem těle.

Proklikej se obrázky a zjistíš, jak se ženské tělo během dospívání vyvíjí!

Každá dívka je jiná

Jsi to prostě ty – a během dospívání všechny dívky neprocházejí každou z uvedených fází ve stejném věku.
U některých se začne tělo proměňovat už v osmi letech, u jiných až po jejich dvanáctých narozeninách. Proto je možné, že k některým vývojovým změnám dojde u tvých kamarádek dříve nebo později než u tebe. Nelam si s tím hlavu. Každá dívka je jiná, ale i ony nejspíš prožívají totéž, co ty.

Obrázky níže ukazují změny během dospívání. Vidíš, že se první menstruace objeví relativně pozdě v průběhu dospívání. Předtím ti obvykle začnou růst prsa, chloupky na genitáliích a v podpaží, objeví se bílý výtok a zažiješ růstový spurt. Kolem sedmnáctého roku je tvé tělo plně vyvinuté. A je zcela normální, že se každá dívka vyvine do své vlastní ženské podoby – protože jsi jedinečná!

Pravda o velikosti prsou

Každá dívka je jiná a to je dobře! Velikost a tvar prsou nemají žádný vliv na jejich správné fungování. To, jestli jsou ženská prsa velká, nebo malá, nutně neovlivňuje, nakolik žena bude schopna produkovat mléko a kojit své děti.

V dospívání se někdy stane, že jeden prs roste v průběhu svého vývoje o něco rychleji než druhý. Nepanikař, u většiny dívek se to samo srovná. Ale není ani neobvyklé, když obě prsa mají mírně odlišnou velikost, ale to by nemělo obvykle zavdávat důvod k obavám.

Grafika anatomie dívky

Dívka

Tak fajn, zhluboka se nadechni... začínáme! Tvoje vagina je prvním pohlavním orgánem, který se změní. Vnější stydké pysky rostou pomalu a překrývají vnitřní stydké pysky. Začne ti růst ochlupení na genitáliích. Poprvé si všimneš výtoku. Je to naprosto normální a ukazuje to, že je tvoje tělo zdravé.

Grafika anatomie dospívající dívky

Teenager

Ochlupení v intimních partiích je jasnou známkou toho, že ti také začnou růst prsa. Pánev se trochu rozšíří, ale ramena zůstanou úzká. Tvoje postava začne získávat ženské tvary... Pokud se tak ještě nestalo, brzy se dostaví první menstruace. Většina dívek má svou první menstruaci okolo věku dvanácti let. Některé o něco dříve, jiné o něco později. Protože každý organismus se vyvíjí odlišným tempem, není možné stanovit žádný přesný časový bod.

Grafika anatomie ženy

Žena

Tělesný vývoj je dokončen okolo věku sedmnácti let. Dosáhla jsi své konečné výšky, prsa jsou plně vyvinutá. Ochlupení nyní pokrývá genitálie a podpaží. Tvůj menstruační cyklus je nyní pravidelný. Gratulujeme, zvládla jsi to!

Grafika panenská blána (hymen)

Panenská blána

Měkká, poddajná slizniční řasa, která zcela nebo částečně překrývá poševní otvor. U mnoha dívek dojde k jejímu protržení mnohem dříve, než ztratí panenství. Neboj se, panenská blána je dostatečně elastická a zavedením tamponu ji neroztrhneš.

Grafika vagina

Vagina

Je to pružná svalovitá trubice. Vepředu má úzký otvor, ale uvnitř je mnohem širší.

Grafika děložní čípek

Děložní čípek

„Krček“ (nebo „hrdlo“) tvořený tužší tkání s otvorem spojující dělohu a vaginu.

Grafika děloha (uterus)

Děloha (uterus)

Má silné svalové stěny a malý vnitřní prostor, jehož stěny jsou pokryty sliznicí.

Grafika vejcovody

Vejcovody

Pomocí malých řasinek přesunují zralou vaječnou buňku z vaječníků do dělohy.

Grafika vejcovody

Vejcovody

Pomocí malých řasinek přesunují zralou vaječnou buňku do dělohy.

Grafika děloha (uterus)

Děloha (uterus)

Má silné svalové stěny a malý vnitřní prostor, jehož stěny jsou pokryty sliznicí.

Grafika děložní sliznice

Děložní sliznice

Zde se uhnízdí oplozené vajíčko. Pokud není vajíčko oplodněno, sliznice se během menstruace odloučí.

Grafika děložní čípek

Děložní čípek

Otvor spojující dělohu s pochvou.

Grafika vagina

Vagina

Vagina spojuje dělohu s vnějším prostředím. Vnější otvor vaginy se nachází mezi močovou trubicí a konečníkem.

Grafika svaly pánevního dna

Svaly pánevního dna

Zajišťují, aby vše zůstalo na svém místě. Můžeš je posilovat pomocí speciálních cviků.

Grafika klitoris

Klitoris

Klitoris je umístěn před močovou trubicí mezi vnitřními stydkými pysky. Díky množství nervových zakončení je velmi citlivý a je jedním z nejdůležitějších míst pro vyvolání sexuálního vzrušení.

Grafika malé stydké pysky

Stydké pysky

Poševní otvor je zakryt velkými a malými stydkými pysky.

Grafika konečník

Konečník

 

Grafika močový měchýř a močová trubice

Močový měchýř a močová trubice

 

Grafika o.b.® řad

Najít produkt o.b.®

Který tampon o.b.® je pro tebe ten pravý?
Zodpověz čtyři krátké otázky.

Přemýšlející žena. Dotkne se brady a zasněně se podívá na stranu.

Často kladené dotazy

Získej více informací o menstruaci,
dospívání a tamponech.