První menstruace

Ženy se smějí a dělají obličeje
Ženy se smějí a dělají obličeje

Jaká bude moje první menstruace? Jak poznám, že se blíží? Měla bych se jí bát? Zde najdeš odpovědi na všechny otázky týkající se menstruace, které jsi vždy chtěla vědět.

„Už je to konečně tady!“

Je těžké popsat, co dívka při první menstruaci cítí, že? Je to divné a nové, ale měla bys na to být také hrdá, protože nyní už jsi ženou! Když začneš poprvé menstruovat, můžeš mít tisíc pocitů najednou. Je to v pořádku, vždyť je to naprosto jedinečný den v životě každé ženy! Možná se ptáš: „Jak si na tohle zvyknu?“ Neboj se, je to jednodušší, než si myslíš. Brzy si toho stěží povšimneš a nezabrání ti to v tom, aby sis užívala života naplno!

„Kdy se dočkám první menstruace?“

U první menstruace neexistuje žádný „správný věk“. U většiny dívek k ní poprvé dochází ve věku dvanácti až třinácti let, tedy relativně pozdě během dospívání. U některých se však objeví dříve a poprvé menstruují už ve věku deseti let nebo později v patnácti letech. Je to zcela normální! Kdy k tomu dojde, záleží na vývoji tvých pohlavních orgánů a dostatku pohlavních hormonů produkovaných tvým tělem. Až nadejde ten správný čas, bude ve tvých vaječnících zhruba každé čtyři týdny dozrávat vajíčko. Pokud se o tom chceš dozvědět více, klikni na sekci „Menstruační cyklus“!

„Existují nějaké známky nástupu první menstruace?“

Jestli se blíží tvoje první menstruace, poznáš velmi snadno – stačí, když si všimneš různých znamení. Po vzniku bílého výtoku to bude v průměru trvat ještě rok. U většiny dívek také dochází k růstovému spurtu, tvarují se jim prsa, pas a boky – postava se stává ženštější.

Máš-li obavy, že tě tvoje první menstruace zastihne neočekávaně v nevhodnou chvíli, každodenní nošení slipových vložek (např. slipových vložek Carefree®) před nástupem první menstruace ti může dát pocit větší jistoty.

Když začne první menstruace, některé dívky si na kalhotkách povšimnou nahnědlého výtoku a jiné pár kapek krve. Jiné začnou ihned krvácet silně. Nedělej si starosti, to všechno je normální! Zde zjistíš, zda jsou pro tebe lepší vložky, nebo tampony.

Víš, že…

...dívky se často během menstruace nebo i pár dní před ní cítí nepříjemně nebo emotivně? Některé cítí napětí v podbřišku, bolesti zad nebo výkyvy nálady – některé více, jiné méně. Nedělejte si starosti, to přejde! Pár jich má to štěstí, že žádné z těchto vedlejších účinků nemají! Jestliže tě však omezují, existuje několik dobrých tipů, jak se těchto příznaků zbavit! Více informací najdeš v sekci Menstruační křeče!

...menstruace může být dost nepravidelná, zejména pak zpočátku? Obvykle trvá roky, než se hormonální rovnováha stabilizuje a menstruace se stane pravidelnou.

Grafika o.b.® řad

Najít produkt o.b.®

Který tampon o.b.® je pro tebe ten pravý?
Zodpověz čtyři krátké otázky.

Přemýšlející žena. Dotkne se brady a zasněně se podívá na stranu.

Často kladené dotazy

Získej více informací o menstruaci,
dospívání a tamponech.