Mýty a fakta o tamponech

Mnoho nepřesných názorů, omylů a falešných hypotéz, od těch nejhloupějších k extravagantním, vyplývá z nedostatku znalostí o menstruaci. Nenech se ovlivnit žádnou nepravdivou povídačkou o tamponech! Tady je malá ukázka...

Tampony blokují odtok menstruační krve
Jednou z obav týkajících se používání tamponů je, že tampon může zablokovat odtok menstruační tekutiny. Tento strach je neopodstatněný, protože tampon funguje jako houba a nasákne tekutinou. Když je tampon plně nasáklý, menstruační tekutina z pochvy proteče buď tamponem, nebo kolem něj. Tampon je umístěn ve střední třetině pochvy. Toto umístění nezabraňuje toku menstruační tekutiny a umožňuje její účinnou absorpci.
Při menstruaci bys neměla plavat
To, že půjdeš do bazénu, ti „nezastaví menstruaci“, „nesrazí se ti krev“ ani nebudeš mít žaludeční potíže. Použití tamponu prostě znamená, že si nezašpiníš oblečení ani neznečistíš vodu!
Panny nemohou používat tampony
Tampony můžeš používat, i když jsi teprve začala menstruovat. Panenská blána (hymen), přirozená kožní řasa obklopující vchod do pochvy; má přirozený otvor, kterým menstruační tekutina může projít. Když dostaneš menstruaci poprvé, je už panenská blána obvykle dostatečně měkká a poddajná, abys mohla snadno a bez jejího poškození použít tampon Mini nebo Normal. Pro první pokusy je nejlepší vybrat si nejmenší tampon, např. o.b.® ProComfort™ Mini.
Tampony nelze používat při menstruaci každý den
Tampony můžeš bezpečně používat každý den tvé menstruace. Menstruační krvácení však nemá po všechny dny stejnou intenzitu; první dny menstruace je silnější a poslední dny menstruace pak slabší. To je jedním z důvodů, proč se tampony vyrábějí s různými absorpčními schopnostmi: tampony s větší absorpcí jsou k dispozici pro dny se silnějším krvácením, a tampony s nižší absorpcí jsou k dispozici pro dny se slabším krvácením. Dívky a ženy by vždy měly používat tampon s nejnižší absorpční schopností, který vyhovuje potřebám jejich menstruačního krvácení.
Není dobré používat tampony přes noc
V noci mají tampony stejné výhody jako přes den. Zejména to, že se neshrnou, takže můžeš v klidu spát beze strachu z nějaké "nehody". Používání tamponů přes noc je bezpečné, jen je potřeba dodržovat zásadu, že si těsně před spaním zavedeš nový tampon a hned po probuzení ho opět vyměníš.
© Johnson & Johnson, s.r.o. 2012 - 2019.

Tuto stránku vydává společnost Johnson & Johnson, s.r.o., Walterovo náměstí 329/1 Praha 5 – Jinonice 158 00, Česká republika, IČ: 411 93 075, zapsaná u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 4711, která je výhradně zodpovědná za její obsah.
Tato stránka je určena pro adresáty z České republiky.
Naposledy aktualizováno 13.03.2019.
MAT/6568/02/2019
Nastavení cookies
;