Nejčastější otázky o tamponech a menstruaci

Jaké jsou nejčastější příznaky menstruace?
Napětí v prsou, nadmuté břicho, výkyvy nálady, nespavost... Mnoho příznaků je možné pozorovat už před začátkem menstruace. Naštěstí ženy a dívky, které v tomto období mívají problémy, trpí pouze několika málo příznaky. U některých se spíš než únava a podrážděnost objeví oteklá, citlivá prsa, nebo podrážděný žaludek. Takové příznaky často mizí, když se menstruace rozběhne, ale u 30 % žen mohou přetrvávat ještě dalších několik dní.
Někdy cítím bolest v podbřišku. Co mám dělat?
Se začátkem menstruace můžeš někdy cítit lehké křeče v podbřišku. Tato bolest vzniká tím, že se svaly dělohy stahují, aby vypudily děložní výstelku. Teplá koupel nebo láhev s horkou vodou přiložená na břicho nebo záda uvolní tvé svaly. Cvičení nebo procházka na čerstvém vzduchu může zmírnit křeče. Existují různé léky pro zmírnění bolesti. Neváhej si o nich promluvit se svým lékařem!
Je normální, že se mi při menstruaci mastí vlasy a objevují se pupínky a akné?
Bohužel, některým dívkám se během menstruace objevuje akné a rychleji se jim mastí vlasy. Neexistuje na to žádný zázračný lék, prostě musíš být trpělivá. Stejně jako v jiné dny pečuj o svou pleť, vyčisti ji ráno i večer vhodným přípravkem. Hlavně se nesnaž pupínky mačkat, škrábat nebo propichovat – tím se může akné zhoršit! Na mastící se vlasy používej výrobky určené pro tvůj typ vlasů (mastné u kořínků, suché konečky apod.), vyvaruj se používání agresivních šamponů.
V jakém věku začíná menstruace?
První menstruace přichází u každé dívky v různou dobu. Každá se řídí svými vlastními vnitřními hodinami. Průměrně menstruace začíná ve věku mezi 12. a 13. rokem, ale může začít i později nebo dříve. Ale bez ohledu na to, kdy začne, vždycky ji spouští hormony.
Jaké jsou první znaky?
Když se budeš pečlivě sledovat, rozpoznáš dva specifické znaky, které ohlašují tvou menstruaci: jedním je rychlý růst postavy a druhým bělavá tekutina, jejíž stopy mnoho dívek najde na svých kalhotkách. Tento výtok je přirozená sekrece z pochvy (vagina) a znamená to, že tvé pohlavní orgány se staly aktivními. V různých obdobích vylučuje pochva menší či větší množství tekutiny. Od té doby, co si povšimneš bělavého výtoku, může často uplynout další rok nebo i dva, než se objeví první menstruace. Pomohou ti praktické slipové vložky (jako např. slipové vložky CAREFREE®). Slipové vložky můžeš nosit každý den jako součást rutinní osobní hygieny. Nejenže ochrání tvoje spodní prádlo, ale také absorbují přebytečnou tekutinu, takže se budeš stále cítit v pohodě a svěží.
Kolik dní menstruace trvá?
Menstruace obvykle trvá od 3 do 7 dnů. Za tu dobu tělo vyloučí asi 65 mililitrů menstruační tekutiny, což je zhruba půl šálku. Intenzita krvácení se během menstruace liší. Některé dny je krvácení silnější, některé slabší. Během dní na začátku menstruace, kdy je krvácení silnější, se vyloučí asi dvě třetiny menstruační tekutiny, v dalších dnech pak z těla odejde už jen zbývající třetina.
Jak dlouho trvá menstruační cyklus?
Délka cyklu se u jednotlivých dívek a žen značně liší. Průměrná délka jednoho cyklu je 28 dní, ale může také trvat 26 dní nebo dokonce 34 dní. Rozdíly v délce cyklu jsou úplně normální. Délka a intenzita menstruace je rozdílná pro jednotlivé dívky nebo ženy. Někdy může mít mladá dívka intenzivnější menstruaci než dospělá žena.Tvůj osobní rytmus se teprve musí nastavit, a to může trvat 1-2 roky. Menstruační kalendář, ti může pomoct lépe porozumět tomuto rytmu a vypočítat si dobu, kdy se pravděpodobně dostaví další měsíční krvácení. Pokud je tvá menstruace i po 1-2 letech stále nepravidelná, poraď se se svým gynekologem.
Může dieta narušit moji menstruaci?
Pokud budeš dodržovat přísnou dietu a drasticky se ti sníží váha, bude tvoje menstruace nepravidelná a může se i úplně zastavit.
Můžu při menstruaci sportovat?
Při menstruaci můžeš provozovat jakýkoliv sport. Na mnoho dívek a žen má fyzické cvičení relaxační a uklidňující účinek. Někdy může navíc zmírnit bolestivé kontrakce dělohy. Lékaři dokonce některé aktivity menstruujícím ženám doporučují. Použití tamponu zajišťuje účinnou ochranu při sportu a dalších fyzických aktivitách. Dovoluje volný a přirozený pohyb. Takže můžeš pokračovat ve všech činnostech a užívat si je i během menstruace. Když chceš například sportovat, jsou tampony ideální. Nechávají tě svobodně dělat to, co děláš vždycky.
Proč to někdy bolí?
Se začátkem menstruace můžeš někdy cítit lehké křeče v podbřišku. Tato bolest vzniká tím, že se svaly dělohy stahují, aby vypudily děložní výstelku. Teplá koupel nebo láhev s horkou vodou přiložená na břicho nebo záda uvolní tvé svaly. Cvičení nebo procházka na čerstvém vzduchu může zmírnit křeče. Existují různé léky pro zmírnění bolesti. Neváhej si o nich promluvit se svým lékařem!
Jsou tampony opravdu spolehlivé?
Pokud je tampon řádně zaveden a pravidelně měněn, kdykoliv je to potřeba, pak poskytuje spolehlivou ochranu během menstruace. Jestli si nejsi jistá, jak často si máš tampon měnit, můžeš navíc nosit intimku k ochraně svého spodního prádla. To, jak dlouho lze nosit tampon, záleží na intenzitě menstruačního krvácení. Znalost, kdy si máš vyměnit svůj tampon, je otázkou zkušenosti. Podívej se na naši stránku Vše o tamponech / o.b.® tampony pro dívky , která ti může pomoci najít ten pravý tampon s tou pravou absorpční schopností přesně pro tebe. Doporučujeme, abys vždycky používala tampon s nejnižší absorpční schopností, která ještě stačí na zvládnutí menstruačního krvácení.
Jak mám tampon používat?
Je to tak snadné! Používání tamponů je záležitostí praxe. Zkus si, v které pozici je pro tebe zavádění tamponu nejsnazší – např. v dřepu, ve stoje, možná s jednou nohou umístěnou výš, nebo vsedě na toaletě. Důležité: Nezapomeň si před zavedením tamponu i poté umýt ruce! Rychle zjistíš, jak je používání tamponů jednoduché a pohodlné: 1.Umyj si ruce. Potom odtrhni střední proužek a sejmi spodní část ochranného obalu. 2.Krátce a pevně zatáhni za modrou šňůrku a špičku ukazováčku vlož do prohlubně ve spodní části tamponu. 3.Sejmi horní polovinu ochranného obalu. 4.Volnou rukou si mírně rozevři stydké pysky, abys usnadnila přístup k poševnímu otvoru (mezi ústím močové trubice a konečníkem). 5.Ukazováčkem tampon vsuň co nejdál do pochvy – nejdřív nahoru, pak šikmo dozadu. Pokud pocítíš odpor, změň mírně úhel. 6.Tampon je umístěn správně, jakmile ho již necítíš. Pokud tampon používáš poprvé, je nejlepší použít nejmenší velikost, o.b.® ProComfort™ Mini se stočenými drážkami a s jedinečným, hedvábně jemným povrchem SilkTouch™. Podívej se na video Jak používat o.b.® tampony v části Vše o tamponech
Lze tampon zavést příliš hluboko?
Nemusíš se toho obávat hned ze dvou důvodů. Zaprvé, šňůrka tamponu je vždy viditelná kvůli své délce. Zadruhé, tampon se uvnitř tvého těla nemůže „ztratit“, ani nemůže být omylem zaveden do dělohy. Otvor dělohy je až příliš malý na to, aby jím mohl projít tampon.
Jak často se má tampon měnit?
Tampony je potřeba pravidelně měnit. To, jak často se musí měnit, zcela záleží na intenzitě tvého menstruačního krvácení. Během prvních dní menstruace, kdy je krvácení silnější, si možná budeš muset měnit tampon každých 3 – 6 hodin. Během posledních dní menstruace, kdy je krvácení slabší, je obvykle možné použít menší tampon po dobu 6 – 8 hodin. K zjištění, jestli už musíš měnit svůj tampon nebo ne, existuje jeden tip: jemně zatáhni za jeho šňůrku. Pokud se tampon pohne už při jemném zatažení, vyměň ho. Pokud se nepohne, ještě je příliš brzy.
Jak tampon vyjmu?
Vyjmutí tamponu je snadné. Vsedě na toaletě chyť za šňůrku a šikmo dopředu za ni zatáhni (ne rovně dolů).
Co mám dělat, když nemůžu najít šňůrku?
Pokud nemůžeš najít šňůrku, počkej, až bude tampon plně nasáklý. Dřepni si nad toaletu a zatlač jako při stolici. Pak bys už měla být schopná tampon vytáhnout dvěma prsty. Pokud tampon nemůžeš vyjmout, kontaktuj svého gynekologa/lékaře. Tampony o.b.® jsou vyvinuty tak, aby se zajistilo, že šňůrka je pevně zajištěna uvnitř tamponu. Naše výrobní postupy jsou stále sledovány, aby se zajistila nejvyšší možná kvalita. Naše kontrolní postupy zahrnují náhodné testy odolnosti šňůrky proti přetržení.
Měla bych si měnit tampon pokaždé, když jdu na toaletu?
Není nutné tampon měnit pokaždé, když jdeš na toaletu. Pochva, močová trubice a střeva, to všechno jsou oddělené orgány s vlastním otvorem. Jenom intenzita tvého menstruačního krvácení určuje, jak často si máš tampon měnit. Při močení si můžeš dát šňůrku od tamponu na stranu, abys ji nepomočila.
Co se stane, když budeš svůj tampon měnit příliš často?
Některé ženy a dívky podceňují absorpční schopnost tamponu o.b.®. Bojí se, že by mohl prosakovat, a tak si tampon mění příliš brzy. V tomto případě tampon není dostatečně nasáklý a neklouže snadno ven. To může způsobit nepohodlí a více znesnadnit zavádění dalšího tamponu.
Mohu používat tampony, když jsem ještě panna?
Tampony můžeš používat, i když jsi teprve začala menstruovat. Panenská blána (hymen), přirozená kožní řasa obklopující vchod do pochvy, má přirozený otvor, kterým menstruační tekutina může projít. Když dostaneš menstruaci poprvé, je už panenská blána obvykle dostatečně měkká a poddajná, abys mohla snadno a bez jejího poškození použít tampon o.b.® ProComfort™ Mini, nebo o.b.® Normal. Pro první pokusy je nejlepší vybrat si nejmenší tampon – o.b.® ProComfort™ Mini.
Zabraňují tampony odtoku menstruační tekutiny?
Jednou z obav týkajících se používání tamponů je, že tampon může zablokovat odtok menstruační tekutiny. Tento strach je neopodstatněný, protože tampon funguje jako houba a nasákne tekutinou. Když je tampon plně nasáklý, menstruační tekutina z pochvy proteče buď tamponem, nebo kolem něj. Tampon je umístěn ve střední třetině pochvy. Toto umístění nezabraňuje toku menstruační tekutiny a umožňuje její účinnou absorpci.
Způsobují tampony infekce?
Bylo provedeno mnoho výzkumů na toto téma, ale lékaři potvrdili, že tampony nezpůsobují infekce. Tampony jsou vyrobeny z materiálů, které nepodporují růst bakterií a neovlivňují vaginální mikroflóru ve tvé pochvě
Co je TSS?
Syndrom toxického šoku (TSS) je velmi vzácné, ale závažné toxické onemocnění, které se může objevit u mužů, žen i dětí. Přibližně polovina všech případů TSS připadá na menstruující ženy a dívky. TSS byl popisován v souvislosti s používáním tamponů, ale může se vyskytnout v průběhu menstruace i v případech, kdy tampony používány nebyly. TSS způsobují bakteriální toxiny organismu, které se v lidském organismu běžně vyskytují. TSS může být závažným ohrožením života, musí být proto diagnostikován a léčen v co nejkratší době. Pokud během menstruace náhle onemocníš, máš horečku (39 °C a vyšší), zvracíš, máš průjem, bolí tě hlava, v krku, máš závratě nebo omdléváš, bolí tě svaly nebo se objeví vyrážka jako po spálení sluncem, ihned odstraň tampon jako preventivní opatření a okamžitě jdi k lékaři nebo do nemocnice. Zmiň se o možnosti toxického šoku a řekni lékaři, že máš menstruaci. TSS se může objevit bez ohledu na to, jestli používáš tampony. Pokud jsi už měla v minulosti TSS, poraď se s lékařem o dalším používání tamponů.
Jak mám zlikvidovat použité tampony?
Tampony je vhodné vyhodit do běžného domovního odpadu. Mnoho uživatelek tamponů použité tampony doma likviduje tak, že je zabalí do kousku toaletního papíru a vyhodí je s ostatním odpadem. Mnoho veřejných toalet a umýváren má speciální odpadkové koše pro likvidaci dámských hygienických produktů.
Co je technologie Dynamic Fit™?
Tampon o.b.® ProComfort™ má technologii Dynamic Fit™ a povrch SilkTouch™ pro maximální pohodlí a spolehlivou ochranu: nový design se "zámkovými" drážkami je vytvořen jedinečnou lisovací technologií, která vytváří křížení drážky jak uvnitř, tak na povrchu tamponu. Toto zámkové křížení zachycuje tekutinu a efektivně ji pomáhá přesměrovat zpět do středu tamponu pro spolehlivou ochranu a Váš klid. Drážky na povrchu tamponu umožňují, aby se tampon s 3D expanzí rychleji přizpůsobil tvaru a pohybům Vašeho těla. Tampony o.b.® ProComfort™ mají jedinečný povrch SilkTouch™ pro snadné zavádění a vyjímání.
Rozvine se tampon pouze v horní části?
Tampon se po nasycení tekutinou rozvine celý, avšak vršek reaguje na kapalinu rychleji, a proto se roztahuje dříve než zbytek tamponu.
Proč je tato technologie Dynamic Fit™ (rychlá expanze špičky tamponu a přesměrování kapaliny zámkovými drážkami) dostupná pouze v řadě ProComfort™?
Tampony o.b.® ProComfort™ jsou prémiové produkty značky o.b.® pro dokonalé pohodlí (v rámci portfolia o.b.®) a spolehlivou ochranu s jedinečným povrchem SilkTouch™ pro snadné zavádění a vyjímání. Technologie Dynamic Fit™ dále rozšiřuje výhody tamponů o.b.® ProComfort™ díky nově propojeným zámkovým drážkám, které bezpečně zachytí tekutinu a vedou ji do středu tamponu, což umožňuje 3D expanzi, takže tampon se může rychle přizpůsobit tvaru a pohybům těla.
Má produkt o.b.® ProComfort™ také technologii StayDry?
Ano, všechny tampony o.b.® jsou vyráběny se stejnou šňůrkou; proto mají všechny technologii StayDry.
Tampony o.b.® ProComfort™ Light Days již v prodejnách nemohu najít. Byly zrušeny?
Ano, tampony o.b.® ProComfort™ Light Days byly zrušeny, ale pokud hledáte o.b.® produkt s 2 kapičkami absorpční kapacity pro slabou až střední menstruaci, o.b.® ProComfort™ Mini jsou také vhodné.
Tampon je větší / menší / tlustší, než je uvedeno na obalu.
Obrázek je pouze ilustrativní. Skutečné rozměry výrobku se mohou mírně lišit.
Jak funguje technologie StayDry?
Šňůrka tamponu je vyrobena z materiálu, který odpuzuje vodu.
Z čeho jsou tampony o.b.® vyrobeny?
Absorpční vlákna tamponů o.b.® jsou vyrobena z celulózových vláken (viskóza) a splňují odpovídající požadavky na čistotu podle Evropských norem. Kromě toho mají povrch z různých polymerů (polyethylen a / nebo polypropylen a / nebo polyester), jako je například hedvábný povrch Silk Touch™ tamponů o.b.® ProComfort™, který umožňuje snadnější zavádění a vyjímání tamponu. Šňůrka pro vyjmutí je vyrobena ze syntetických vláken. Již více než 60 let neustále vylepšujeme kvalitu tamponů o.b.® tak, abyste jim mohli důvěřovat. Naši výzkumní pracovníci se zaměřují na neustálé zlepšování komfortu a ochrany našich výrobků. Výrobní podmínky jsou pečlivě kontrolovány a tampony o.b.® vyrábíme tak, aby vyhovovaly našim vnitřním vysokým standardům kvality.
Kde mohu najít informace o složení tamponů značky o.b.® ?
Informace o složení tamponů o.b.® najdete v části "Z čeho jsou tampony o.b.® vyrobeny". Informace v příbalovém letáku tamponů o.b.® poskytují rady ohledně používání našich produktů. Tyto informace a rady vám pomohou při prvním použití našich tamponů a při výběru vhodné velikosti. Příbalový leták obsahuje také informace o syndromu toxického šoku (TSS).
Jak vybíráte složky vašich tamponů?
Bezpečnost komponentů je pečlivě posuzována toxikologem, aby se zajistilo, že při výrobě našich tamponů budou použity pouze materiály, které splňují přísné bezpečnostní normy. Absorpční vlákna splňují odpovídající požadavky na čistotu podle Evropských norem. Komponenty jsou vybrány pro své absorpční a komfortní vlastnosti, abychom našim zákazníkům nabízeli nejkvalitnější produkty.
Obsahují tampony o.b.® dioxiny ?
Dioxiny jsou téměř všude v našem prostředí. Stopové množství dioxinů lze nalézt v půdě, ve vodě, ve vzduchu a v širokém spektru každodenních předmětů, jako jsou potraviny, oděvy a spotřební zboží. Dioxiny nepřidáváme do žádného z našich produktů a dodržujeme správné výrobní postupy. Suroviny, které používáme, podléhají pečlivému posouzení bezpečnosti toxikologem, aby se zajistilo, že při výrobě našich tamponů budou použity pouze materiály, které splňují přísné bezpečnostní normy. Všechny tampony o.b.® splňují požadavky evropské směrnice o obecné bezpečnosti výrobků a evropského kodexu EDANA Tampon. Nicméně protože dioxiny jsou v běžném světě běžné, může se stopové množství dioxinů občas nalézat v absorpčních hygienických výrobcích, jako jsou tampony nebo například ubrousky, navzdory všem snahám vyhnout se těmto stopám. Na základě vědeckých výzkumů a dostupných informací neexistuje bezpečnostní problém spojený s takovými stopami dioxinů v tamponech o.b.®.
Jsou tampony o.b.® běleny elementárním chlórem?
Ne, nejsou. Aby byly splněny požadavky na čistotu podle Evropských norem, tampony musí být běleny, nicméně k bělení absorpčních vláken tamponů o.b.® nepoužíváme elementární chlór.
© Johnson & Johnson, s.r.o. 2012 - 2019.

Tuto stránku vydává společnost Johnson & Johnson, s.r.o., Walterovo náměstí 329/1 Praha 5 – Jinonice 158 00, Česká republika, IČ: 411 93 075, zapsaná u Městského soudu v Praze, oddíl C, vložka 4711, která je výhradně zodpovědná za její obsah.
Tato stránka je určena pro adresáty z České republiky.
Naposledy aktualizováno 13.03.2019.
MAT/6568/02/2019
Nastavení cookies
;